Najnowsze

  • 9 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 164

Zbuduj swoją przyszłość: plan rozwoju osobistego

Materiał partnera:

Każdy człowiek w pewnym momencie swojego życia odczuwa potrzebę samorozwoju. Tej wewnętrznej chęci nie sposób zagłuszyć, a ciągłe rozwijanie się, realizowanie coraz trudniejszych celów i zdobywanie nowych umiejętności owocuje poczuciem spełnienia i satysfakcji z życia prywatnego oraz zawodowego. Należy jednak zaznaczyć, że rozwój osobisty nie wydarza się z dnia na dzień - jest to długi proces wymagający zaangażowania i dyscypliny wewnętrznej. Od czego zatem zacząć? Najlepiej od małych kroków - doskonałym startem będzie stworzenie planu rozwoju osobistego.

plan rozwoju osobistego


Co to jest plan rozwoju osobistego?



Plan rozwoju osobistego to zaplanowana strategia Twojego rozwoju. Dzięki stworzeniu go uświadomisz sobie, jakie są Twoje plany, aspiracje i oczekiwania od życia. Następnie możesz opracować sposoby, jak to wszystko spełnić. Dobrze przygotowany plan spowoduje, że rozwój osobisty będzie przebiegał bardziej gładko i świadomie.

Etapy tworzenia planu rozwoju osobistego



Na początek przyjrzyj się, jak Twoja sytuacja wygląda teraz - co umiesz robić, jakie masz kursy, certyfikaty, wykształcenie, jakie są Twoje mocne i słabe strony. To tzw. autoocena. Potem pomyśl o swoich planach i celach na przyszłość. Następnie zastanów się, jak możesz je osiągnąć, jakie działania podjąć, aby spełnić swoje zamiary.

Autoocena i określenie celów



Autoocena nie jest wcale łatwa, wymaga bowiem sporo samoświadomości i wejrzenia w głąb siebie. Służy nie tylko ewaluacji zdobytego wykształcenia i doświadczenia, lecz także ocenie Twoich największych zalet, które mogą pomóc Ci w osiągnięciu celów. Niestety należy też zwrócić uwagę na wady, braki w wiedzy lub ewentualne przeszkody. Na tej podstawie możesz wyznaczyć cele. Najlepiej podzielić je na te łatwiejsze i nieco trudniejsze do osiągnięcia oraz krótko- i długoterminowe.

Analiza obszarów do rozwoju



Gdy już wiesz, co jest Twoją mocną stroną, a co słabą i do czego dążysz, przyjrzyj się tym obszarom wiedzy i umiejętności, w których możesz się dokształcić. Niezależnie, czy jest to coś, co już znasz, ale chciałbyś poznać lepiej, czy też całkiem nowa dziedzina - warto rozważyć różne opcje i wybrać te najlepsze.

Plan działania



Następnie określ dokładny plan działania. Najlepiej ubrać go w konkretne ramy czasowe - „za dwa tygodnie rozpoczynam nowy kurs, a po jego zakończeniu uzyskuję certyfikat”, „w ciągu dwóch lat idę na studia zaoczne”. Jasne określenie czasu pomoże trzymać rygor w realizacji planu.

Narzędzia wspierające rozwój osobisty



Oczywiście narzędzi rozwoju jest bardzo dużo. Wystarczy wymienić studia zaoczne, kursy online z certyfikatem albo wszelkiego rodzaju webinary. Oferta jest naprawdę szeroka, ale jeżeli dokładnie określiłeś swoje cele, znalezienie odpowiadającego Ci narzędzia nie powinno być trudne. Warto też dokształcać się samodzielnie, np. czytając związane z wybraną tematyką książki.

Podsumowanie - wszystko o planie rozwoju osobistego



Ułożenie planu rozwoju osobistego pomaga określić i zaplanować dokładną ścieżkę zdobywania nowej wiedzy oraz umiejętności. W jego realizacji mogą pomóc liczne narzędzia, takie jak kursy na portalu Strefa Wiedzy.