Najnowsze

  • 14 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 2186

Miasto wyda miliony na energię ze słońca

Czy Bielsko-Biała jest niezależne energetycznie? Władze miasta planują montaż kilkudziesięciu instalacji fotowoltaicznych. Powstał też klaster, który ma wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu na zieloną energię.

PocztowkazBielska,Bielsko,BielskoBiała,Centrum,MiastoNocą,LoveBB,fotodnia,instagram
Nocne spojrzenie na serce naszego miasta❤️ To kolejna #PocztowkazBielska Fot. @pandrona_bielsko #Bielsko #BielskoBiała #Centrum #MiastoNocą #LoveBB - 30.07.2023 · fot. @pandrona_bielsko


W sprawie niezależności energetycznej Bielska-Białej do władz miasta zwrócił się radny Janusz Buzek. Jak wynika z odpowiedzi udzielonej przez zastępcę prezydenta Adama Ruśniaka, włodarze "jasno zdają sobie sprawę z tego, że zapewnienie samowystarczalności energetycznej tak gęsto zaludnionego obszaru jak nasze miasto jest ogromnym wyzwaniem".

- Niemniej w dużej mierze droga do niej jest jednocześnie drogą redukcji emisji CO2 oraz ochrony jakości powietrza, a o to nam przecież chodzi. Jednakże w "Planie gospodarki niskoemisyjnej oraz planie działań na rzecz zrównoważonej energii (SEAP) dla miasta Bielska-Białej” zaproponowano jedno istotne działanie skoncentrowane stricte na samowystarczalności energetycznej w wydzielonym obszarze i w zakresie głównie energii elektrycznej - jest to klaster pod nazwą „Klaster Energii Zielone Bielsko-Biała”, który powstał w czerwcu 2022 roku - poinformował wiceprezydent.

I wyjaśnił, że klaster ów posiada obecnie 13 członków i jest platformą współpracy pomiędzy samorządami, środowiskiem naukowym reprezentowanym przez instytucje badawczo-wdrożeniowe, przedsiębiorcami i ich organizacjami oraz wszelkimi instytucjami i podmiotami deklarującymi włączenie się w realizację zakładanych przez Klaster celów.

- Misją klastra jest współpraca inwestycyjna, naukowa i badawcza prowadząca do rozwoju nowoczesnej, efektywnej, zdywersyfikowanej, niskoemisyjnej lokalnej gospodarki energetycznej, poprawa lokalnego i subregionalnego bezpieczeństwa energetycznego oraz wzmocnienie lokalnej gospodarki dzięki optymalizacji wykorzystywania lokalnie dostępnych zasobów energetycznych, w tym pochodzących z odnawialnych źródeł energii. Konstrukcja klastra jest plastyczna i pozwala na optymalne zarządzanie energią, by pozyskać ją w jak największej części ze źródeł odnawialnych, a następnie jak najlepiej wykorzystać. Klaster umożliwi w przyszłości dla swoich członków zaspokojenie potrzeb energetycznych przy pomocy własnych zasobów w nowoczesny, zdecentralizowany sposób, w czym ogromną rolę będą pełnić magazyny energii. Obecnie przygotowywana jest aktualizacja strategii klastra, która również będzie zawierać szereg odpowiedzi - zapewnił Ruśniak.

Poza wspomnianym klastrem główną, planowaną inwestycją służącą zwiększeniu samowystarczalności energetycznej miasta jest budowa 59 instalacji fotowoltaicznych zlokalizowanych na dachach obiektów miejskich (głównie oświatowych) wraz z magazynami energii. Łączna moc zainstalowanych paneli ma sięgnąć ok. 2 MWp, a koszt budowy jest szacowany na ok 13 mln zł.

- Miasto planuje pozyskać na ten cel dofinansowanie zewnętrzne na poziomie 85 procent kosztów netto inwestycji. Wniosek o te środki ma zostać złożony do końca sierpnia. W kwestii samowystarczalności duże doświadczenie posiada spółka AQUA. W ramach infrastruktury spółki zabudowano instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,1 MWp, a także agregaty kogeneracyjne na biogaz o mocy 1,158 MW oraz hydrogenerator i pompy ciepła. Spółka AQUA korzystając ze swojej roli w mieście ma bezpośredni dostęp do specyficznych nośników energii, jakimi są woda i ścieki i dobrze to wykorzystuje, dzięki czemu jest w dużej mierze samowystarczalna energetycznie pod kątem zapotrzebowania na ciepło i energię elektryczną - dodał przedstawiciel Ratusza.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.