bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Edukacja

  • 20 grudnia 2020
  • wyświetleń: 1332

Z przedszkoli znikają pluszaki - czas kupić oczyszczacze

Nie wszystkie żłobki i przedszkola w Bielsku-Białej zaopatrzone są w oczyszczacze powietrza. Tymczasem - zwłaszcza w okresie zimowym - smog nadal daje się we znaki mieszkańcom. Dlatego grupa miejscowych radnych po raz kolejny zaapelowała o kupno odpowiednich urządzeń.

przedszkole, żłobek
Z przedszkoli znikają pluszaki - czas kupić oczyszczacze · fot. bielsko.info


Radni Klubu Niezależni.BB przypomnieli, że od kilku lat w bielskim samorządzie dyskutowana jest kwestia zakupu oczyszczaczy powietrza dla publicznych przedszkoli i żłobków. Propozycja wyposażenia placówek miejscowego Zarządu Oświaty w urządzenia wychwytujące pył pochodzący ze smogu została jednak w 2019 roku zaopiniowana przez ratusz negatywnie.

- Wynikało to z rezultatów badań, jakie przeprowadzono w placówkach dla dzieci w Krakowie. Ekspertyza sugerowała, że największymi emitentami pyłów w pomieszczeniach przedszkolnych są dywany, koce czy pluszowe zabawki, toteż kupno oczyszczaczy pociągałoby za sobą częstą wymianę filtrów, wysokie koszty finansowe i relatywnie niską skuteczność w walce ze skutkami smogu - napisali rajcy w swej interpelacji skierowanej do władz Bielska-Białej.

Jak dodali, rekomendacjami dla publicznych placówek oświatowych były zakup odkurzaczy i pozbycie się materiałów emitujących pyły. A to spowodowało, że zakup oczyszczaczy w Bielsku-Białej został odłożony na później.

- Tymczasem w ostatnich miesiącach sytuacja uległa zmianie. W związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 w bielskich przedszkolach usuwane są materiały pylące, takie jak dywany czy pluszowe zabawki. W związku z tym nie istnieje już zagrożenie, o którym mowa we wspomnianej ekspertyzie z Krakowa - stwierdzili przedstawiciele bielszczan.

Dlatego - mając na względzie zdrowie dzieci- ponownie zaapelowali do prezydenta o zakup urządzeń oczyszczających powietrze.

- Obecnie jedynie część placówek jest w nie wyposażona. Pomimo stopniowych postępów w walce ze smogiem, jakość powietrza w naszym mieście nadal pozostawia wiele do życzenia, co ma negatywny wpływ na zdrowie najmłodszych. Zakup oczyszczaczy pozwoliłby chronić dzieci na czas pobytu w placówkach oświatowych - podkreślili radni.

Do sprawy będziemy wracać.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.